Vi har solgt Hookedonafeeling
Peter Rudbeck, har solgt ud af stalden. Det danske travmedie Travet.dk har skrevet følgende om salget:
Peter Rudbeck sælger Hookedonafeeling til Bornholmske interesser.
Det er korrekt indleder Peter Rudbeck, da Travet.dk henvender sig.
“Hesten er solgt til Bornholm, og til nogenlunde samme ejerkreds som har købt Fromajacktoaking. Dermed forlader Maharajah-datteren Skive-egnen for at gå til Bornholm.”
Hookedonafeeling er efter Maharajah og Anacott Steel.
Fantastisk afstammet hoppe
Anacott Steel gjorde 39 starter i karrieren. Det blev til 8 sejre, 5 andenpladser og 6 tredjepladser. Præmiekontoen nåede op på 720.738 kr.
I forbindelse med avlsvurderingen i 2016 blev Anacott Steel udnævnt som elitehoppe. Det skete på baggrund af:
Anacott Steel, der er efter Meadow Road, er blandt andet moder til afkom som Therumoursaidfire (12,7 – 1.029.157 kr. og vinder af Opdrætningsløb og 2 – og 3 års Grand Prix i Århus), Alongcameaspider (13,3a – 412.981 kr. og anden i JVB 2 års GP) samt 2015 2 årsstjernen Bad Moon Rising (12,4a* – 1.826.450 kr. og vinder af Opdrætningsløb og JVB 2 års GP).
Næves skal også Chief One, Dressed For Succes og løbsaktuelle Fromajacktoaking.
Far er den mangedobbelte millionær Maharajah.